Witaj w świecie, gdzie dziecięca ciekawość spotyka się z filozoficzną refleksją! Nasze warsztaty filozoficzne są stworzone z myślą o rozwijaniu kreatywności, umiejętności społecznych oraz krytycznego myślenia u dzieci i młodzieży. Pod kierunkiem Karoliny Galińskiej, absolwentki filozofii na Uniwersytecie Gdańskim i mamy trójki dzieci, oraz jej pomocnika Platona – maskotki pająka, dzieci zanurzą się w fascynujący świat myśli i idei.
Są to warsztaty filozoficzne oparte o metodę filozofowania z dziećmi. Tworząc wspólnotę dociekającą staramy się postawić ważne pytania i szukać na nie odpowiedzi. Wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze z wykorzystaniem zabawy. Jak to działa? Prowadząca Karolina wraz ze swoim pomocnikiem Platonem - maskotką, używając różnych form przekazu na przykład: film, piosenka, zabawa, drama, opowiadanie, eksperyment myślowy, twórczość artystyczna przedstawia temat który ma na celu postawienie pytania filozoficznego. Następnie w oparciu o zasady poszanowania kreatywności współpracy oraz ćwicząc krytyczne myślenie odbywa się dyskusja.
Czy dzieci są w stanie filozofować?
Oczywiście! Dzieci z natury są ciekawe i lubią dochodzić prawdy. Angażują się w rozmowie zainicjowaną zaskakującym pytaniem. Podczas zajęć mogą swobodnie wyrażać swoje myśli. Dzięki temu poznają lepiej swoich kolegów i koleżanki kropka uczą się uważności oraz tolerancji. Zajęcia angażują wszystkie dzieci nawet te nieśmiałe i wycofane.
Uwaga! Dociekania filozoficzne z dziećmi mogą zaowocować:
niezależnie krytycznym myśleniem,
kreatywnością,
chęcią udziału w życiu społecznym.
Rozwój Umiejętności Społecznych
Dzieci uczą się współpracy, empatii i budowania relacji w grupie, co jest kluczowe w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.
Wzmacnianie Kreatywności
Nasze warsztaty stymulują twórcze myślenie i rozwijają zdolności artystyczne, co pozwala dzieciom lepiej wyrażać siebie.
Kształtowanie Krytycznego Myślenia
Uczestnicy uczą się analizować informacje, rozwiązywać problemy i podejmować świadome decyzje, co jest niezbędne w dobie natłoku informacji i fake newsów.
Przygotowanie do Wyzwań Współczesnego Świata
Warsztaty uczą radzenia sobie z natłokiem informacji, rozpoznawania fake newsów i adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Pomagają również zrozumieć i akceptować zacierające się granice narodowości i przynależności w globalnym społeczeństwie.
Wzrost Uważności i Tolerancji
Dzieci rozwijają umiejętność uważnego słuchania, szacunku dla innych opinii oraz tolerancji, co jest niezbędne w budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Poza tym uczą budowania własnych przemyślanych i logicznych wypowiedzi.
Co nas powstrzymuje od robienia złych rzeczy?
Czym są wyrzuty sumienia?
Jak powstaje plotka?
Skąd się biorą fake newsy i po co?
Czy znalezione to kradzione?
Czy sztuczna inteligencja myśli?
Eksperyment myślowy "Żuk w pudełku" - czy język kształtuje rzeczywistość czy odwrotnie?
Język Minionków - czym jest słowo?
Lepiej być chłopcem czy dziewczyną?
Zmyślne zmysły, czy dzięki zmysłom możemy być mądrzejsi?
Granice żartu. Czy każdego trzeba szanować?
Do kogo należy świat?
Kreatywne hybrydy zwierząt.
Czy człowiek jest panem przyrody? Czego można nauczyć się od Pocahontas?
Niewygodne emocje. Czy są nam potrzebne?
Czy technologia zwalnia nas z używania mózgu?
Czym jest dzieło sztuki?
Czy dobro można zobaczyć?
... to już było, a przed Wami jeszcze więcej ważnych pytań.
Karolina Galińska to absolwentka filozofii na Uniwersytecie Gdańskim oraz mama trójki dzieci. Jej pasją jest rozwijanie myślenia krytycznego i kreatywności wśród młodego pokolenia. Platon, maskotka pająka, symbolizuje tworzenie pajęczyny myśli i wspiera Karolinę w prowadzeniu zajęć.
Warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku, w dzielnicy Osowa. Najlepiej, aby uczestniczyła w nich cała klasa, co pomoże zintegrować grupę. Nauczyciele mogą w tym czasie poobserwować zachowanie dzieci z innej strony, co przyniesie dodatkowe korzyści wychowawcze i poznawcze.
Zapraszamy do kontaktu i zapisania całej klasy na warsztaty. Razem z Karoliną Galińską i Platonem, wyruszcie w podróż ku lepszemu zrozumieniu siebie i otaczającego świata.
W Szkole Podstawowej nr 81 w klasie IV D odbyły się filozoficzne warsztaty dotyczące zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, a w klasie V B na warsztatach filozoficznych "Żuk w pudełku" wspólnie zastanawialiśmy się nad istotą języka.